سیستم عامل Free RTOS بخش دوم (Operation Tasks)

RTOS  مخفف سیستم عامل زمان واقعی (سیستم عامل بلادرنگ) است. همان طور که از نام آن پیداست ، کار یک سیستم عامل را انجام می دهد ، و قادر به انجام کارها به صورت همزمان است. هدف اصلی یک سیستم عامل این است که عملکردی داشته باشیم ، که  بتوان همزمان از چندین کار استفاده کرد.


 در این آموزش برخی از عملیات مربوط به TASKS را مشاهده خواهیم کرد. اینها شامل ایجاد یک Task ، سوئیچ بین Task ها ، تعلیق و از سرگیری Task ها ، خاتمه Task ها و موارد دیگر است.

این آموزش شامل:

۱- ایجاد Task

۲- سوئیچ کردن بین تسک ها

۳- توقف و از سر گیری دوباره تسک ها

۴- پایان (تعلیق)  تسک

۵- بلاک کردن موقت تسک


هنگامی که هسته (Kernel) کنترل تسک را به دست می گیرید ، ما دو نوع  Task را می توانیم ایجاد کنیم ، یکی Default Task  و دیگری Task2 است.

اکنون هسته (منظور از هسته در واقع  سیستم عاملی است که شما در برای کار خود ایجاد کرده اید) دارای ۲ تسک برای اجرا است ، بنابراین یکی از اولویت های بالاتر یعنی Task2 را انتخاب می کند. دستور printf اجرا خواهد شد و Task به مدت ۲ ثانیه در حالت مسدود کردن (blocking ) قرار خواهد گرفت.

بلافاصله پس از این ، هسته Default Task را اجرا می کند. دوباره پس از اجرای دستور printf ، Default task به مدت ۱ ثانیه در حالت بلوک قرار می گیرد.

هیچ چیز برای این یک ثانیه اجرا نمی شود.

پس از ۱ ثانیه ، Default task  آماده و اجرا می شود. چاپ خواهد شد و به مدت ۱ ثانیه در حالت مسدود قرار می گیرد.

یک ثانیه بعد ، Default task  دوباره از خواب بیدار خواهد شد ، و به همراه تسک ۲ نیز از حالت مسدود کردن خارج خواهد شد ، زیرا ۲ ثانیه از زمان کار Task2 در حالت مسدود شدن گذشته است.

کرنل دوباره ۲ تسک را اجرا می کند ، بنابراین تسک با اولویت بالاتر را انجام می دهد ، یعنی ابتدا  Task2؛ و این چرخه به همان ترتیب ادامه خواهد یافت.

و….


جهت دریافت آموزش به لینک زیر مراجعه کنید:

FREE RTOS VER2.0