بخش مقدماتی(جلسه هفتم): راه اندازی LCD 16^2 (کاراکتری) با کامپایلر Keil&IAR

40,000 ریال

LCD ابزاری برای نمایش اطلاعاتی است که شامل حروف،اعداد و همچنین برخی کاراکترهای گرافیکی میشود.چیزی که از آن به عنوان LCD می شود. LCD داری یک کنترلر است که با فرستادن اطلاعات به آن، این اطلاعات را در صفحه ای که عموما به چند سطروستون تقسیم شده نمایش میدهد.

توضیحات

LCD ابزاری برای نمایش اطلاعاتی است که شامل حروف،اعداد و همچنین برخی کاراکترهای گرافیکی میشود.چیزی که از آن به عنوان LCD میشود، در واقع یک صفحه نمایشگر LCD مانند صفحه ماشین حساب است که همراه با آسی کنترلر و مدارهای جانبی اش وعموما با لامپ پشت صفحه(back light) در یک بسته پیش ساخته و در دونوع کاراکتری و گرافیکی عرضه می شود.در ادامه با ما باشید تا آموزش LCD کاراکتری ۲ *۱۶ را یاد بگیرید.

همانطور که گفته شد LCD داری یک کنترلر است که با فرستادن اطلاعات به آن، این اطلاعات را در صفحه ای که عموما به چند سطروستون تقسیم شده نمایش میدهد. مثلا برای نمایش حرف”M” کافیست این حرف را به LCD ارسال کنیم. همچنین میتوان دستوراتی از قبیل پاک کردن صفحه نمایش،جابجایی مکان نما،خاموش و روشن کردن مکان نما و… را به LCD ارسال نمود.

LCD ها از طریق مقدار اطلاعاتی که میتوانند در صفخه خود نمایش بدهند انتخاب و خریداری میشوند.انواع معمول آن عبارتند از ۱۶،۲۰،۳۲و۴۰ کاراکتر در هر خط در ۱یا ۲یا ۴سطر. مثلا LCD16*2 دارای ۲ خط وهر خط ۱۶ کاراکتر است. همچنین LCD مورد نظر میتواند همراه بالامپ پشت صفحه(Back light) یا بدون آن انتخاب شود. در تصویر زیر یک نمونه LCD16*2 را مشاهده میکنید.آموزش LCD کاراکتری 2 *16

تقریبا همه LCD های متنی دارای ۱۶پایه هستند که ۸ خط آن مربوط به فرستادن یا خواندن داده ها یا دستور عمل ها میباشد. پایه های دیگر نیز مربوط به خطوط کنترل و ولتاژهای تغذیه میباشند. لیست کامل پایه ها و عملکرد هریک ازآنها به ترتیب زیر است:

پایه های LCD به شرح زیر است:

آموزش LCD کاراکتری 2 *16

توضیحاتی درباره برخی از پایه ها

پایه۳:ولتاژ VEE ولتاژ کنتراست است که میزان روشنایی کاراکتر هارا روی LCDتنظیم میکند. به منظور رسیدن به حداکثر روشنایی این پایه را میتوان به زمین متصل کرد .

پایه۴: در داخل LCD دونمونه اطلاعات وجود دارد که توسط پایه RS انتخاب میشوند. درصورتیکهRS=1باشد کاربر میتواند اطلاعاتی را روی LCD بنویسد یا بخواند. اگرRS=0باشد اطلاعات ورودی به عنوان فرمان مشخص میشود.LCD این اطلاعات را دریافت میکند و فرمان تعریف شده را اجرا میکند.

عملکرد برخی از پایه های مهم LCD

پایه ۵: پایه خواندن یا نوشتن است. برای نوشتن روی LCD باید R/W=0 باشد و برای خوادن اطلاعات از LCD باید R/W=0 باشد.

پایه۶:فعال کردن(E)است.

پایه های ۷تا۱۴: هشت بیت اطلاعات ارسالی به LCD ویا دریافتی از آن میباشند. البته پایه های ۱۱تا۱۴ را استفاده کرده وبقیه بدون استفاده میمانند.

پایه های ۱۶ و ۱۵ برای لامپ پشت LCD می باشند.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “بخش مقدماتی(جلسه هفتم): راه اندازی LCD 16^2 (کاراکتری) با کامپایلر Keil&IAR”