خواندن و نوشتن اطلاعات در حافظه SDRAM توسط میکرو STM32

آشنایی با SDRAM

عبارت SDRAM برگرفته از عبارت Synchronous Dynamic Random Access Memory به معنای حافظه پویا همزمان با دسترسی تصادفی می باشد. سرعت این نوع از حافظه ها تحت عنوان SDRAM با همگام سازی با کلاک افزایش می یابد. می توان گفت غالب DRAM های مورد استفاده در رایانه های شخصی از نوع DRAM هستند.

گاهی نیز SDRAM ها را با SRAM اشتباه می گیرند. این در حالی است که SDRAM ها عملکردی کاملا متفاوت در مقایسه با SRAM ها دارند. SRAM ها را به منظور استفاده در کش های CPU مورد استفاده قرار می دهند. اما SDRAM ها را غالبا در رایانه های شخصی و PC ها استفاده می کنند. گفتنی است که SDRAM ها حافظه هایی از نوع فرار می باشند که با قطع برق و خاموش شدن سیستم تمام اطلاعات موجود در آن ها از بین می رود. مکانیزم عملکردی SDRAM ها به نحوی است که با رسیدن کلاک ها به یک حد مشخص، داده ها به SDRAM انتقال می یابند.

مهم ترین دغدغه که امروزه طراحان قطعات سخت افزاری رایانه را به خود مشغول ساخته است، به کارگیری پردازنده های پر سرعت و متصل نمودن آن به حافظه اصلی می باشد. می توان گفت که این اتصال مهمترین گذرگاه موجود در تمام کامپیوتر است. از جمله مهمترین راه های کاهش اختلاف سرعت پردازنده های رایانه و حافظه های اصلی، به کارگیری یک یا چندین سطح حافظه نهان و سریع از نوع حافظه ثابت یا ایستا است. اما گفتنی است که استفاده از این نوع حافظه مقرون به صرفه نبوده و افزایش میزان ظرفیت حافظه نهان زمینه کاهش کارایی و عملکرد آن را به دنبال خواهد داشت.

حافظه های SDRAM را می توان به نخستین نسل از حافظه های RAM امروزی متعلق دانست. پروتکل مورد استفاده در SDRAM ها را تا سال ۲۰۰۲ مورد استفاده قرار می دادند، اما از آن زمان به بعد تولید این پروتکل ها متوقف و موجب از رده خارج شدن آن شد.برای دانلود پروژه به لینکزیر مراجعه کنید:

SDRAM in STM32