EmWin کتابخانه گرافیکی برای LCD های رنگی می باشد. توسط این کتابخانه شما می توانید یک رابط گرافیکی بسیار قوی برای خود طراحی کنید.این کتابخانه دارای توابع بسیار گسترده برای کار با متن ها و تصاویر و ویرایش آنها می باشد. توسط این کتابخانه سرعت شما در طراحی رابطه های GUI بسیار سرعت می گیرد.

emwin کتابخانه طراحی رابط های کاربری گرافیکی با توابع پیشرفته و بهینه شده میباشد و از آنجا که میتواند امکان طراحی یک GUI جذاب و پرفروش را به کاربر بدهد میتوان گفت که emwin انقلابی در رابط های گرافیکی ایجاد کرده است. توابع متعدد و متنوع emwin طراحی یک گرافیک بسیار سنگین را در زمانی کوتاه و به سادگی تمام فراهم میکند. emwin توسط شرکت segger معرفی و ساخته شده و امروزه علاوه بر شرکت تولید کننده، شرکت های مطرحی همچون Philips و ST نیز حمایت کننده این محصول شده اند. بدین جهت بدیهی است که پیشبرد و ارتقاع این کتابخانه با سرعت زیادی انجام پذیرد، که این امر مژده بسیار خوشحال کننده ای برای کاربران و طراحان emwin است. این کتابخانه برای ساخت جلوه های گرافیکی مختلف بهینه شده است و عملکرد بدون وقفه و بسیار قدرتمندی را روی سخت افزارهای مبتنی بر میکروکنترلر نشان میدهد.


نکته مهمی که در استفاده از emwin وجود دارد این است که به هر اندازه میکروکنترلر دارای فرکانس بالاتری باشد سرعت اجرای emwin  نیز بالاتر می رود. همچنین برای استفاده از تمام امکانات emwin باید به اندازه کافی رم در میکروکنترلر وجود داشته باشد. هر چقدر میزان رم کمتر باشد استفاده از emwin نیز محدودتر خواهد شد.در این پست کتابخانه st-emwin  برای میکروکنترلر های شرکت ST برای دانلود قرار داده شده است.


کتابخانه emwin دارای قابلیت های زیر می باشد

  •  شامل توابعی ساده که میتوانند انواع خط ، مربع ها ، دایره اها و چند ضلعی ها را ترسیم کنند .
  • شامل توابع پیچیده ای که میتوانند windows ، button widgets، listview،edit widgets و غیره را مدیریت کنند .
  • شبیه سازی کتابخانه emwin در نرم افزار ویژوال استودیو مایکروسافت .
  • نمایش انواع فرمت های تصویری شامل BMP, PNG, JPEG وغیره…
  • قابلیت شفاف سازی لایه های ایجاد شده .
  • کنترل کردن رابط گرافیکی emwin توسط کیبرد و موس .
  • چند لایه کردن صفحه نمایش و مدیریت هر یک به صورت جدا.
  • از فونت های utf-8 پشتیبانی می کند که می توانید روی آن فارسی بنویسید.در این بخش از آموزش قصد داریم راه اندازی 3 مدل از LCD های رنگی 3.5،5 و 7 اینچ را با استفاده از رابط گرافیکی EmWin به صورت فارسی آموزش دهیم.


بخش اول: راه اندازی ال سی دی رنگی 3.5 اینچی با درایور ILI9481 و رابط گرافیکی EmWin در میکرو STM32


قسمت اول: آموزش مقدماتی EmWin و آماده سازی پروژه با نرم افزار STM32 CUBE MX و نمایش متن بر روی LCD 

لینک دانلود (به زودی)

قسمت دوم: آموزش دستورات مهم در EmWin شامل نمایش متن، عکس، جدول، Progbar ، تغییر اندازه فونت ، رنگ بندی آنها و … با استفاده از نرم افزار GUI Builder

لینک دانلود (به زودی)

قسمت سوم: آموزش ساخت فونت فارسی با نرم افزار Font Convertor و اضافه کردن آن به کامپایلر و نمایش فونت فارسی بر روی LCD به همراه آموزش تکمیلی

لینک دانلود (به زودی)


بخش دوم: راه اندازی ال سی دی رنگی 5 اینچی با رابط گرافیکی EmWin با استفاده از LTDC و SDRAM در میکرو STM32 ( آموزش راه اندازی حافظه QuadSPI جهت نمایش عکس هم داده می شود)

لینک دانلود (در حال آماده سازی)


بخش سوم: راه اندازی ال سی دی رنگی 7 اینچی به همراه تاچ و رابط گرافیکی EmWin در میکرو STM32 (استفاده از LTDC, SDRAM, DMA2D,QuasSPI هم آموزش داده می شود)

لینک دانلود (در حال آماده سازی)


توجه: تمام پروژه ها با کامپایلر قدرتمند IAR بوده و به طبع آموزش استفاده از این کامپایلر نیز در حین انجام کار آموزش داده می شود)در صورت هرگونه سوال با ما در ارتباط باشید.